Розмір шрифту  Інтервал  Кольорова схема Вимкнути
  • Тобі, Нетішине:
    «Ти – дивовижний влітку й восени, у заметіль весняну чи зимову…»

Mіський краєзнавчий музей

Історія Нетішинського міського краєзнавчого музею сягає початками 1994 року, коли в місті енергетиків зареєстрували краєзнавчий центр-музей як позашкільну виховну установу. Його директором стала Галина Йосипівна Фурманчук. У зв’язку з відсутністю експозиційної площі для проведення виставкової діяльності, за сприяння тогочасного міського голови Івана Васильовича Гладуняка, центру-музею надали приміщення по проспекту Незалежності, 18, у якому було відкрито мистецьку галерею «Арт-ПЛАСТ». В 1997 році краєзнавчий центр-музей пройшов реєстрацію як музей при освіті. 19 вересня 2000 року рішенням тринадцятої сесії Нетішинської міської ради ХХІІІ скликання краєзнавчий центр-музей перепрофілювали в міський краєзнавчий музей. Урочисте відкриття експозиції відбулося 27 вересня 2001 року. Нині заклад очолює Оксана Василівна Кононюк.

Станом на 1 січня 2024 року у фондах музею зберігалося 29 287 предметів основного фонду та 12 720 предметів науково-допоміжного фонду. Експозиція Нетішинського музею розміщена у вбудовано-прибудованому  приміщенні житлового будинку по проспекту Незалежності, 29/2, неподалік від центру міста і представлена вісімнадцятьма експозиційними залами, що відображають основні напрямки історії, етнографії та природи регіону. В залі «Археологія та давня історія», крім іншого, експонуються унікальні матеріали з палеолітичної стоянки на хуторі Співак Ізяславського р-ну та знахідки з курганів східнотшинецької культури доби бронзи з урочища Козацькі могили поблизу Нетішина.

Природнича експозиція укомплектована об’ємним та плоским гербарієм рослин регіону та опудалами птахів і тварин краю. Академічні колекції та місцеві зразки мінералів, гірських порід представлено в залах «Систематична мінералогія», «Історична геологія та палеонтологія», «Будова Землі та геологічні процеси». Серед експонатів цих залів примітна своїми розмірами колонія коралів типу Favosites Gothlandicus Lm., скам’янілості, залишки викопних тварин тощо.

Етнографічні матеріали — предмети побуту, одяг, знаряддя праці, посуд тощо відображають культурний розвиток людності краю у минулому та на сучасному етапі. У залах ремесел представлено ткацтво, бондарство, гончарство та плетіння з еластичної сировини. Близькою до попередніх є зала «Шлях хліба», де експонуються знаряддя праці та предмети домашнього вжитку, пов’язані з хліборобством.

Окремі комплекси представляють історію сіл Нетішина та зниклої Дорогощі. Тут же представлена копія однієї з перших відомих на сьогодні мап Нетішинського господарства від 1813 року. Про недалеке минуле нашого міста й атомної електростанції розповідає зала «Історія міста Нетішина та Хмельницької АЕС», в центрі якого – модель ядерного енергоблока типу ВВЕР – 1000, що експлуатуються на ХАЕС. Доповнює історичний блок експозиція «Історія грошової справи», що представляє епізоди з історії грошового обігу нашої держави та інших країн.

Шляхом архівної евристики, польових археологічних, геологічних, ботанічних експедицій та розвідок, етнографічних пошуків музей проводить діяльність з вивчення історії, культури та природи регіону. В другій половині 90-х рр. ХХ ст. та на початку 2000-х музей здійснив низку археологічних досліджень околиць регіону спільно з Інститутом археології НАН України. Особливо ефективними стали розкопки курганів східнотшинецької культури бронзового віку та зольників епохи раннього заліза на східних околицях міста, знахідки з яких стали прикрасою музейної експозиції. У співпраці з Ботанічним музеєм ННПМ НАН України проведено дослідження заповідних територій мікрорегіону. Музей взяв участь в комплексній експедиції до Національного природного парку «Подільські Товтри».

В 2004 році в музеї відбулась конференція «Південно-Східна Волинь в контексті давньої та середньовічної історії України», 2011 року — ІІ історико-краєзнавча конференція «Південно-Східна Волинь в контексті історії України» (до 10-річчя відкриття експозиції міського краєзнавчого музею м. Нетішина), а також другий етап регіональної науково-практичної конференції «Екологія Малополіського Погориння в умовах зростаючого антропогенного впливу». Щорічно музей проводить Історичні читання до Дня Незалежності України. Результати наукової, культурної, освітньої діяльності закладу відобразилися в статтях у спеціальних виданнях, конференційних збірниках, регіональній пресі.

Музей упорядкував 7 томів (6 випусків) збірників наукових статей «Вісник Нетішинського краєзнавчого музею»; 2 випуски літературно-музичного альманаху «Нетішинських талантів дивоцвіт»; долучився до створення «Книги пам’яті та поваги. Нетішин. Солов’є 1939-1945 рр.»; видання «Старий Кривин: дослідження та матеріали з історії Південно-Східної Волині» (авт.: Тарас Вихованець, Ігор Тесленко, Галина Поліщук). Працівники закладу стали авторами та співавторами видань: посібника «Історія Нетішина», книги «Частинка історії» (Тарас Вихованець), фотоальбому «Нетішин» (колективне видання); 6 біографічно-довідкових буклетів із серії «Почесні громадяни та відомі особистості Нетішина». Щорічно на правах рукопису в музеї готується видання «Нетішин. Хроніка подій» та «Каталог виставок».

Музеєм створено та реалізовується низка проєктів, серед яких музейно-освітня програма «Музей — для дошкільника», в рамках якої науковці проводять заняття для малят як у музеї, так і в дитячих садочках міста. Родзинкою програми є інсценізація українських казок. Левова частка співпраці з учнями міста відбувається в контексті реалізації іншого проекту — «Музей — школі». Насамкінець, в рамках програми «Музейний день у школі» наукові співробітники проводять заняття з використанням музейної експонатури у середніх навчальних закладах регіону. Такі зустрічі вже відбулися в селах Ганнопіль, Славутського р-ну, Плужному, Ізяславського р-ну, містах Славуті та Рівному. Разом із тим, заклад започаткував ще один аспект співпраці зі школярами – «Лабораторію молодого дослідника», котра дозволяє учням відчути себе справжніми науковцями – познайомитися із першоджерелами та науковою літературою з історії свого краю. До потреб наукових співробітників та громадськості міста у закладі діє Наукова бібліотека.

За роки функціонування музей провів безліч цікавих виставок, серед яких виставка Заслуженого діяча мистецтв України Богдана Губаля; виставка картин Марії Приймаченко; виставка стародруків «Вертоград Печерський» із приватної колекції Богдана Никофорука; виставка Самчиківського розпису; виставка робіт Заслуженого майстра народної творчості Марії Кравчук (соломкарство); виставка Народного художника України Миколи Бабака «Діти твої, Україно»; виставка із фондів Луцького історико-культурного заповідника «Старий Луцьк» — «Шкіряне диво»; виставковий проєкт «От, де, люде, наша слава, слава України», шо був присвячений історії українського козацтва (із фондів Волинського краєзнавчого музею, Рівненського обласного краєзнавчого музею, Державного історико-культурного заповідника м. Острога); виставки робіт місцевих художників, учнів Нетішинської художньої школи. Традиційно відбуваються виставки до Шевченківських днів, Великодніх свят, Дня Конституції, Дня Незалежності тощо.

У закладі відбуваються вечори, музичні салони, творчі зустрічі. З метою розвитку дитячої творчості, заохочення регіональних студій музей оголошує конкурси. Музей тричі став учасником Всеукраїнських музейних фестивалів, що проходили у Дніпрі. На першому «Музей третього тисячоліття» (2005) отримав диплом переможця в одній із номінацій.

У всесвітній мережі Інтернет заклад представлений офіційною сторінкою, а також профілем під назвою «Нетішинський музей» у соціальній мережі Фейсбук.

Серед гостей закладу — поважні делегації, студенти, учні, дошкільнята. За нібито спокійним життям музейних науковців криється клопітка праця зі збору, наукової атрибуції, систематизації та фондування експонатів, вивчення історичних джерел, підготовки статей та розвідок, записування спогадів тощо. Запрошуємо Вас відвідати експозицію закладу.

 

 

Наша адреса:

пр-т Незалежності, 29/2,

м. Нетішин,

Шепетівський р-н,

Хмельницька обл.

30100

 

тел/факс (03842) 9-11-44

тел. (03842)  9-11-44

E-mail: muzeynet@ukr.net

 

Розпорядок роботи:

понеділок – четвер: з 8.00 до 17.15

п’ятниця: з 8.00  до 16.00

обідня перерва: з 12.00 до 13.00

вихідний день: субота