Розмір шрифту  Інтервал  Кольорова схема Вимкнути
  • Тобі, Нетішине:
    «Ти – дивовижний влітку й восени, у заметіль весняну чи зимову…»

Роз’яснення щодо зарахування до стажу роботи періоду відсторонення

На звернення суб’єкта господарювання стосовно зарахування до стажу роботи періоду відсторонення у зв’язку з досудовим слідством та права на щорічну відпустку Управління Держпраці у Хмельницькій області в межах наданих повноважень надало роз’яснення

 

Відповідно до статті 46 Кодексу законів про працю України відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом допускається у разі: появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння; відмови або ухилення від обов'язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони; в інших випадках, передбачених законодавством.

Кримінальним процесуальним кодексом України передбачається, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження.

Під час відсторонення від роботи трудові правовідносини та дія трудового договору тривають, але працівник тимчасово до роботи не допускається. При цьому на період усунення від роботи за працівником зберігається його робоче місце. 

Період відсторонення від роботи через провину працівника не входить до стажу, що надає працівникові право на відпустку, оскільки ст. 9 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 року № 504/96-ВР не передбачає врахування в стажі такого періоду.

Заробітна плата за період відсторонення не зберігається, але відшкодовується на підставі п. 1 ст. 3 Закону України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду» від 1 грудня 1994 року № 266/94-ВР.

Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону термін перебування під вартою, а також час, протягом якого громадянин не працював у зв’язку з незаконним відстороненням від роботи (посади), зараховується як до загального трудового стажу, так і до стажу роботи за спеціальністю.

Таким чином, у разі визнання відсторонення незаконним, працівник має право вимагати грошової компенсації за період незаконного відсторонення.

Огойко Л.П.,
Головний державний інспектор

Управління Держпраці

у Хмельницькій області