Розмір шрифту  Інтервал  Кольорова схема Вимкнути
  • Тобі, Нетішине:
    «Ти – дивовижний влітку й восени, у заметіль весняну чи зимову…»

Вірусний гепетит А – актуальна проблема сьогодення.

Вірусний гепатит А – це  гостра кишкова інфекція з фекально-оральним

механізмом передачі інфекції, яка переважно вражає печінку.
Джерелом  інфекції є хвора людина з будь-якою формою хвороби. Інкубаційний період – від 15 до 50 днів (в середньому 28-30 днів). Хворий стає заразним ще в інкубаційному періоді, за 10-14 днів до перших клінічних симптомів. Концентрація вірусу у випорожненнях досягає максимуму в останні дні інкубації, тримається весь продромальний період і швидко знижується з розвитком жовтяниці.
У більшості випадків хвороба починається гостро, з підвищенням температури до 38 – 390 С протягом перших 2-3 днів, може бути ломота в тілі, болі в м’язах, суглобах, наявність першіння у горлі. Хвора  людина відчуває  загальну слабкість, різке погіршення апетиту, нудоту, іноді характерна блювота, біль та відчуття важкості у правому підребер’ї. Такі симптоми характерні і для ряду інших захворювань, тому на початковій стадії вірусний гепатит А часто не розпізнається, і його приймають за інші захворювання. Після перенесеного захворювання можливе  формування ускладнень з ураженням жовчних шляхів та гастродуоденальної зони, перехід у хронічний гепатит та цироз печінки.
Характерною ознакою захворювання є те, що сеча набуває темного забарвлення (кольору міцного чаю чи пива), а кал світлого кольору. Можливе свербіння шкіри.
Зараження відбувається через воду, продукти харчування та руки, забруднені фекаліями. При недотриманні правил особистої гігієни захворілий руками може забруднювати предмети побуту, іграшки, харчові продукти, воду. Забруднення води, особливо криничної, може відбуватись і при підтіканні стічних вод з туалету чи вигрібної ями в криницю, якщо криниця неправильно облаштована.
Вірус гепатиту А зберігається у воді від 3 до 10 місяців, у випорожненнях – до 30 діб, у сухому середовищі за кімнатної температури – протягом тижня. Вірус ГА гине через 5 хвилин кип’ятіння.
Протягом останніх років в області реєструються поодинокі випадки вірусного гепатиту А. За 9 місяців поточного року було 5 випадків, з них 3 – в м.Хмельницькому. Але, зважаючи на характерну для вірусного гепатиту А циклічність підйому захворюваності кожні 5-10 років, осінньо-зимову сезонність та високу захворюваність в сусідніх областях, мешканцям Хмельниччини, щоб уникнути зараження, пропонуємо дотримуватись наступних рекомендацій:
– обов’язково мити руки з милом теплою водою щонайменше протягом 20 секунд після кожного відвідування туалету, перед приготуванням та вживанням їжі, після відвідування місць загального користування, при поверненні додому з вулиці;
– використовувати для пиття  та миття посуду лише перекип’ячену воду (воду кип’ятити не  менше 10 хвилин, дати відстоятися);
– перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом.
Для профілактики інфікування ВГА існує безпечна та ефективна вакцина. Вона є рекомендованою, тобто не включеною до Національного календаря щеплень. Придбати її можна в аптеках. Важливо отримати щеплення проти гепатиту А дорослим, які працюють у закладах громадського харчування, на підприємствах харчової промисловості, водоочисних та каналізаційних спорудах.
Якщо ви помітили симптоми захворювання, одразу звертайтеся до сімейного лікаря!

 

Підготувала:

 

Лікар із загальної гігієни

відділу державного нагляду

за дотриманням санітарного

законодавства Шепетівського районного

управління ГУ Держпродспоживслужби

в Хмельницькій області                                                                                             Ольга КОЗИРА

 

                                                                                                                                        16.11.2023 р.