Розмір шрифту  Інтервал  Кольорова схема Вимкнути
  • Тобі, Нетішине:
    «Ти – дивовижний влітку й восени, у заметіль весняну чи зимову…»

Рекомендації основних санітарно-гігієнічних заходів, направлених на запобігання поширенню на території області коронавірусу COVID-19 у закладах торгівлі

19 бер 2020

Працівникам закладів торгівлі:

  1. Гігієна рук – часте миття з рідким милом або обробка спиртовмісними антисептиками не рідше ніж раз на 3 години, та після кожного контакту з тваринами, відвідування громадських місць, використання туалету, прибирання, перед приготуванням їжі тощо.
  2. Гігієна кашлю – прикриття роту та носа при кашлі та чханні зігнутою рукою в лікті або одноразовою серветкою, яку необхідно знешкодити відразу після використання.
  3. Утримання від контактів з особами, що мають симптоми респіраторних захворювань – кашель, лихоманка, ломота в тілі, або збереження обов’язкової дистанції та обмеження часу при контакті (не менше 1 метра).
  4. Утримання від дотиків обличчя руками.
  5. У разі виникнення симптомів захворювання, таких як кашель, лихоманка, ломота в тілі тощо, слід залишатися вдома та утримуватись від відвідувань місць скупчень людей.
  6. Використовувати медичні маски за наявності респіраторних симптомів, перерахованих вище, її своєчасна заміна (кожні 3 години або негайно після забруднення) з подальшим знешкодженням та миттям рук з милом або обробкою рук спиртовмісним антисептиком відразу після знімання маски.

 

Дезінфекція, прибирання та утилізація:

  1. Забезпечити вологе прибирання з використанням миючих та дезінфекційних (в кінці зміни) засобів та провітрювань не рідше, ніж кожні 3 години та після закінчення зміни.
  2. Проводити обробку поверхонь, місць контакту рук відвідувачів (ручки дверей, продовольчих вітрин, стелажів, продовольчих корзин, тощо) спиртовмісними або іншими дозволеними МОЗ України дезінфекційними засобами із мінімальним терміном експозиції відповідно до інструкції.
  3. Забезпечити миття та дезінфекцію розділового та іншого інвентарю при високих температурах, із застосуванням спиртовмісними або іншими дозволеними МОЗ України дезінфекційними засобами.
  4. Після закінчення прибирання приміщення закладу забезпечити обробку та дезінфекцію прибирального інвентарю дезінфекційними засобами, дозволеними МОЗ України.
  5. Забезпечити окреме місце для знешкодження використаних персоналом засобів індивідуального захисту, що використовується в пластикові пакети, що закриваються.

 

Використання дезінфікуючих засобів.

  1. Забезпечити наявність атисептиків для обробки шкіри рук, а також їх використання для дезінфекції приміщень, поверхонь, інвентарю, в т.ч. прибирального з мінімальним терміном експозиції від 30 сек. до 2 хв.,  дозволеними МОЗ України: амісепт, гуасепт, акрилан-преміум клінік, полідез, хлорамін, біонол Силфурс, алосепт, дісепт, ХСГдез3, полідез, анюс гель 85 НПК, дезариус хлор, бланідас 300, бланідас актив, хлор лік від, бланідас оксідез, діозан гіпохлорид, санікон, саніфект, АХД-2000, АХД-2000 гель, стерізол та інші; серветки: вінсепт, вінсепт експрес, VASEPT forte, відповідно до інстукції на кожний із вказаних препаратів.