Розмір шрифту  Інтервал  Кольорова схема Вимкнути
  • Тобі, Нетішине:
    «Ти – дивовижний влітку й восени, у заметіль весняну чи зимову…»

Mіський краєзнавчий музей

Історія Нетішинського міського краєзнавчого музею сягає початками 1994 року, коли в місті енергетиків було зареєстровано краєзнавчий центр-музей як позашкільну виховну установу. Його директором стала Галина Йосипівна Фурманчук. У зв’язку з відсутністю експозиційної площі для проведення виставкової діяльності, за сприяння тогочасного міського голови Івана Васильовича Гладуняка, центру-музею було надано приміщення нинішньої мистецької галереї «Арт-ПЛАСТ». В 1997 році краєзнавчий центр-музей пройшов реєстрацію як музей при освіті. В тому ж році, 30 вересня, розпочала свою діяльність галерея «Арт-ПЛАСТ». 19 вересня 2000 року рішенням тринадцятої сесії Нетішинської міської ради ХХІІІ скликання краєзнавчий центр-музей перепрофільований у міський краєзнавчий музей. Урочисте відкриття його експозиції відбулося 27 вересня 2001 року. Очолює заклад Оксана Василівна Кононюк.

Експозиція нетішинського музею розміщена у прибудові до першого поверху житлового будинку неподалік від центру міста і представлена вісімнадцятьма експозиційними залами, які відображають основні напрямки історії, етнографії та природи регіону. В залі «Археологія та давня історія», крім іншого, експонуються унікальні матеріали з палеолітичної стоянки на хуторі Співак Ізяславського р-ну та знахідки з курганів східнотшинецької культури бронзового віку з урочища Козацькі могили поблизу Нетішина.

Природнича експозиція укомплектована численими зразками об’ємного та плоского гербарію рослин регіону та чучелами птахів і тварин краю. Академічні колекції та місцеві зразки представлено в залах «Систематична мінералогія», «Історична геологія та палеонтологія», «Будова Землі та геологічні процеси». Серед експонатів цих залів примітна своїми розмірами колонія коралів типу Favosites Gothlandicus Lm., скам’янілості, кістки викопних тварин тощо.

Етнографічні матеріали — предмети побуту, одяг, знаряддя праці, посуд тощо відображають культурний розвиток людності краю у минулому та на сучасному етапі. У залах ремесел та промислів представлено ткацтво, бондарство, гончарство та плетіння з еластичної сировини. Близьким до попередніх є зал «Шлях хліба», де представлено знаряддя праці та предмети домашнього вжитку, пов’язані з хліборобством.

Окремі зали музею представляють історію сіл Нетішина та зниклої Дорогощі, яка сягає XVI – XVII ст. Тут же експонується копія однієї з перших відомих на сьогодні мап Нетішинського господарства від 1813 року. Про недалеке минуле нашого міста й атомної електростанції розповідає зал «Історія міста Хетішина та Хмельницької АЕС», в центрі якого – модель ядерного енергоблока типу ВВЕР – 1000, що експлуатуються на ХАЕС. Доповнює історичний блок експозиція «Історія грошової справи», що представляє епізоди з історії грошового обігу як нашої держави, так і її найближчих сусідів. Відвідувачів приваблюють монети стародавніх Греції та Риму, Кримського ханства. Доповнюють названу експозицію бойові та ювілейні ордени і медалі, військові знаки розрізнення тощо.

Шляхом архівної евристики, польових археологічних, геологічних, ботанічних експедицій та розвідок, етнографічних пошуків музей проводить діяльність з вичення історії, культури та природи регіону. В другій половині 90-х рр. ХХ ст. та на початку 2000-х музеєм здійснено низку археологічних досліджень околиць регіону, які проводились спільно з Інститутом археології НАН України. Особливо ефективними стали розкопки курганів східнотшинецької культури бронзового віку та зольників епохи раннього заліза на східних околицях міста, знахідки з яких стали прикрасою музейної експозиції. Значна увага приділяється вивченню флори краю, для чого у співпраці з Ботанічним музеєм ННПМ НАН України здійснюються виїзди до заповідних територій мікрорегіону. Музей взяв участь в комплексній експедиції до Національного природного парку «Подільські Товтри». Здійснюються етнографічні розвідки до сіл Славутського району, серед яких Нараївка, Клепачі, Перемишель, Миньківці, Довжки. Музей працює в напрямку розширення відомостей з минулого Нетішина та навколишніх населених пунктів.

Результати діяльності музею відобразилися в статтях у спеціальних виданнях, конференційних збірниках, регіональній пресі. У 2002 році на базі музею відбулася обласна конференція «Природа Хмельниччини: потенціал, охорона, проблеми»; у 2004 році в музеї проведено конференцію «Південно-Східна Волинь в контексті давньої та середньовічної історії України», а 2011 року в закладі відбулася ІІ історико-краєзнавча конференція «Південно-Східна Волинь в контексті історії України» (до 10-річчя відкриття експозиції міського краєзнавчого музею м. Нетішина), а також другий етап регіональної науково-практичної конференції «Екологія Малополіського Погориння в умовах зростаючого антропогенного впливу» (15-16 грудня 2011 року, м. Славута – м. Нетішин).

Вийшло три томи (чотири випуски) «Вісника Нетішинського краєзнавчого музею», який став важливим кроком на шляху розвитку локального та загальноукраїнського краєзнавства. Опубліковано у співавторстві книгу «Старий Кривин: дослідження та матеріали з історії Південно-Східної Волині». Вийшов друком посібник з історії Нетішина. Протягом 2007 – 2008 років музей упорядкував два випуски альманаху «Нетішинських талантів дивоцвіт», до яких увійшли твори нетішинських авторів та відомості про талановитих людей міста. Науковці закладу долучилися до підготовки історико-меморіального видання «Книга пам’яті та поваги. Нетішин. Солов’є. 1939 – 1945 рр.».

В закладі реалізовуються музейно-освітні проекти «Музей – школі», «Музей – для дошкільника» та «Музейний день у школі», відбуваються різноманітні культурно-масові заходи. До Дня Незалежності України проводяться історичні читання. З метою розвитку дитячої творчості, заохочення регіональних студій оголошуються конкурси. До потреб наукових співробітників та громадськості міста у закладі функціонує наукова бібліотека.

Запрошуємо всіх охочих завітати до нашого музею!