Розмір шрифту  Інтервал  Кольорова схема Вимкнути
  • Тобі, Нетішине:
    «Ти – дивовижний влітку й восени, у заметіль весняну чи зимову…»

Призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком

Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон) визначено порядок та умови обчислення пенсії по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідності з дитинства).

Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Обов’язкова умова призначення пенсії по інвалідності – це наявність страхового стажу передбаченого статтею 32 Закону, залежно від віку інваліда та групи інвалідності.

Що стосується розміру пенсії по інвалідності, слід зазначити, що на сьогодні пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи - 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи - 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону.

Непрацюючі інваліди II групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, за наявності такого страхового стажу:

у жінок - 20 років, а у чоловіків - 25 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 46 років включно;

у жінок - 21 рік, а у чоловіків - 26 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 48 років включно;

у жінок - 22 роки, а у чоловіків - 27 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 50 років включно;

у жінок - 23 роки, а у чоловіків - 28 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 53 років включно;

у жінок - 24 роки, а у чоловіків - 29 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 56 років включно;

у жінок - 25 років, а у чоловіків - 30 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 59 років включно.

Непрацюючі інваліди II групи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону, та непрацюючі інваліди III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу.

Пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності, та якщо на день встановлення інвалідності у непрацюючого інваліда ІІ  чи ІІІ групи є необхідний страховий стаж для призначення даного виду пенсії, і з дня виникнення такого права – якщо вимоги щодо звільнення з роботи та тривалості страхового стажу виконані в період після встановлення інвалідності до дня звернення за призначенням пенсії по інвалідності.

У разі, коли інвалід ІІ чи ІІІ групи звільнився з роботи після призначення пенсії по інвалідності і має необхідний страховий стаж, пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком призначається з дня настання такого права, якщо зверенення за призначенням пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого права.

Відповідно до частини 4 статті 47 Закону у разі працевлаштування особи, якій призначено пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком, у період роботи платиться пенсія по інвалідності у розмірах передбачених частиною 1 статті 33 Закону, тобто інвалідам ІІ групи – 90 % пенсії за віком, інвалідам ІІІ групи – 50 % пенсії за віком.

Н.С.Новак, начальник управління

Пенсійного фонду України

в місті Нетішині Хмельницької обл.