Розмір шрифту  Інтервал  Кольорова схема Вимкнути
  • Тобі, Нетішине:
    «Ти – дивовижний влітку й восени, у заметіль весняну чи зимову…»

Особливості обчислення заробітної плати при призначенні пенсії

         Відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За цей період індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку, тому пенсіонеру не потрібно буде збирати довідки про заробітну плату з підприємств, установ, організацій, де він працював.

Що стосується заробітної плати за періоди роботи до 1 липня 2000 року, то така заробітна плата може бути врахована при обчисленні пенсії лише за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами. Це право пенсіонери матимуть лише до 1 січня 2016 року, а у випадку, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, - таку заробітну плату слід надавати обов'язково.

Окрім того, є  можливість  виключити при визначенні заробітку  невигідні періоди . Так, за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв та підряд за умови, що зазначені періоди загалом становлять не більше 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Додатково за бажанням особи можуть бути виключені також періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню за такими ж підставами. Період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

 Показник середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з урахуванням якого визначатиметься заробіток для призначення пенсії береться за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії.  Порядок  визначення показників  зазначеної заробітної  плати затверджується Пенсійним фондом  України  за погодженням з центральними органами виконавчої влади,  що  забезпечують формування державної фінансової політики, державної  політики  у  сферах  економічного розвитку, статистики.     

   При призначенні пенсій в 2013 році враховується  середня заробітна плата (дохід) в Україні в розмірі  2368,70 гривень.

 

Начальник  управління                                                                                          Н.С. Новак