Розмір шрифту  Інтервал  Кольорова схема Вимкнути
  • Тобі, Нетішине:
    «Ти – дивовижний влітку й восени, у заметіль весняну чи зимову…»

Цікаві факти у сфері енергоефективності

Найенергоефективніший будинок у світі

Одним з найбільш енергоефективних будинків в світі визнано будівлю Дослідницького Центру ROCKWOOL. Він є відмінним прикладом комплексного підходу до енергоефективного будівництва. Застосування нових інженерних рішень дозволило повністю виключити можливість виникнення «містків холоду». Тришарові вікна особливої конструкції з низькою теплопровідністю створюють ефект достатку денного світла і простору, що дозволяє збільшити енергозбереження в освітленні приміщень, а природна вентиляція, яка оптимізується за допомогою комп'ютерної системи, дозволяє ще більше зменшити втрати тепла.

 

Дороги в США, що виробляють електроенергію

В Америці розпочато збір коштів на реалізацію проекту доріг, що складаються з панелей сонячних батарей, накритих шаром куленепробивного покриття. Поки що проект пройшов тільки випробування на тестовому полігоні, але перспективи більш ніж вражаючі. Таке покриття витримує вагу найважчих вантажівок, виробляє електричну енергію, в майбутньому від такого покриття зможуть заряджатися електромобілі за рахунок взаємної індукції. Також такі дороги зможуть самі розтоплювати сніг, в них можна буде вмонтувати автоматичну розмітку, що підсвічується, та й ремонт їм буде потрібен значно рідше, ніж дорогам з асфальтовим покриттям.

Багато ентузіастів в США вже доєдналися до проекту і допомагають збирати гроші для його реалізації, адже коштувати повна заміна доріг у США буде близько $ 50 трлн. Якщо гроші все ж таки вдасться знайти, то за підрахунками вчених, дороги материкової частини США зможуть забезпечити електроенергією всю планету. Принципове питання - що дорожче - дороги нового покоління або знищення екосистеми планети, завдяки нинішнім технологіям виробництва енергії?

 

Метро обігріє оселі лондонців

Метро Лондона продукує значну кількість теплової енергії, яка донедавна ніяк не використовувалась. Мер Лондона Борис Джонсон запропонував використовувати її для опалення прилеглих будівель. Згідно з розробленим проектом, теплова енергія з великих вентиляційних шахт в метро перенаправлятиметься в тепломережі , підключені до сотень будинків. Проект дозволить значно скоротити витрати на теплову - і електроенергію, а також вуглецевий "слід" від домогосподарств міста.

 

Стимулювання енергозбереження в Японії

Цікавий хід для стимулювання енергозбереження вигадали представники енергетичної компанії Ennet в Японії: жителів країни закликають усією сім’єю вирушати до торговельних центрів за покупками замість того, щоб знаходитися вдома та витрачати електричну та теплову енергію. У торговельних центрах потрібно «зачекінитися» за допомогою смартфону. Після здійснення такого «чекіну» користувачу нараховуються бонусні бали, які він може використовувати для розрахунку за різноманітні покупки у магазинах торговельного центру. Наразі готовність долучитися до цієї програми вже висловили понад 1000 великих торговельних майданчиків.

 

«Містки холоду» при утепленні будівель

Найбільш істотно знижує енергоефективність будівель недостатній термічний опір осаджуючих конструкцій. Однак утепленням лише огороджувальних конструкцій не можна досягти значного зменшення тепловтрат, оскільки суттєва їх частка припадає на так звані «містки холоду», тобто ділянки інтенсивного теплообміну з навколишнім середовищем. Такі ділянки найчастіше утворюються в місцях контакту плит перекриттів з несучими стінами, у місцях примикання до зовнішніх стін внутрішніх стін і перегородок, а також при просіданні неякісного теплоізоляційного матеріалу в тришарових огороджувальних конструкціях з утеплювачем в якості середнього шару.

Тому сучасні системи утеплення передбачають створення комплексної захисної термооболонки навколо конструкцій будівлі. Така оболонка включає в себе утеплення конструкцій фундаменту, що контактують з грунтом, в поєднанні з утепленням скатних або плоских дахів, а також облаштування вентильованих фасадів, що переносять зону позитивних температур в несучі конструкції. Цей комплекс заходів виключає появу «містків холоду», підвищує тепловий опір огородження і запобігає випаданню конденсату, який згубно впливає на теплоізолюючі та інші експлуатаційні характеристики конструкцій.

 

Енергоефективні будівлі

Будівництво енергоефективних будівель широко здійснюється зараз у всьому світі. Особливо вражають в цьому досягнення країн Західної Європи і Скандинавії. Сумарний ефект економії тепла у таких нових споруджуваних житлових і комерційних будівлях становить 50-70%. Така істотна економія дозволяє швидко окупити витрати від застосування енергозберігаючих технологій.

Зокрема, в Данії вже зараз зводяться будівлі, при експлуатації яких витрачається 16 кВт г/м2, що на 70% нижче поточних енергетичних витрат.

 

Опалення у Німеччині

У Німеччині в даний час витрата теплоенергії на опалення становить 80 кВт г/м2, а у Швейцарії - 55 кВт г/м2. На одиницю житлової площі в СНД витрачається в 2-3 рази більше енергії, ніж у країнах Європи. Різниця обумовлена не стільки суворішим кліматом, скільки істотно меншою жорсткістю будівельних стандартів і нормативів.

 

Великобританія зменшує викиди та підвищує енергоефективність

Комітет з кліматичних змін Великобританії робить основну ставку на енергоефективність у своєму прагненні зменшити викиди в атмосферу токсичних речовини на 80% до 2050 року.

 

Втрати при теплопостачанні в Росії

Втрати при виробленні, транспортуванні і розподілі тепла в локальних системах ряду районів Росії досягають 50%. Якщо порівнювати російську практику з європейськими показниками, виходить, що при транспортуванні втрачається енергії майже в 5 разів більше. А на обігрів 1 квадратного метру приміщення витрачається в 1,5-2 рази більше тепла, ніж у Європі. Низька енергоефективність в теплопостачанні спостерігається на всіх рівнях, починаючи з виробництва, закінчуючи споживанням. При цьому Росія - один з найбільших у світі ринків теплової енергії з високим рівнем централізації, що досягає 68-70%.

 

Втрати в електромережах

В електромережах США, Євросоюзу і Китаю завдяки енергоефективним технологіям втрати становлять близько 7%. Через високий ступінь зношеності і повільну модернізацію технологій у країнах СНД, тільки в мережах загального користування втрати сягають 12%. Ця цифра майже в два рази перевищує середньосвітовий показник.

 

Енергозбереження у багатоповерховому будинку

При експлуатації традиційного багатоповерхового житлового будинку через стіни втрачається до 40% тепла, через вікна - 18%, підвал - 10%, дах - 18%, вентиляцію - 14%. Тому звести тепловтрати до мінімуму можливо тільки при комплексному підході до енергозбереження.

 

Комп’ютер

Немає сенсу постійно вмикати і вимикати комп'ютер, якщо він використовується протягом дня. Це негативно позначається на його функціонуванні. Однак під час перерв у роботі рекомендується вимикати монітор комп'ютера. Периферійні пристрої, такі як принтери та сканери, слід включати в мережу, тільки коли вони необхідні.

 

Телевізор

Нові рідкокристалічні та плазмові телевізори споживають більше електроенергії, ніж звичайний телевізор з електронно-променевою трубкою. Для найбільш потужних телевізорів новітнього зразка показники такі: 400 ват під час роботи і близько 4 ват в режимі очікування. Телевізори переходять в режим очікування після того, як їх вимикають кнопкою на пульті дистанційного керування. Щоб вимкнути телевізор повністю, потрібно натиснути кнопку POWER (або ВКЛ / ВИКЛ) на передній панелі.

 

Енергозберігаючі прилади = збереження енергоресурсів

Вчасно вимкнене світло і використання енергозберігаючих ламп у світовому масштабі заощадить 2 терраватти електроенергії та 1,5 млрд барелів нафти на рік. Адже освітлення - це тільки 19% споживаної на планеті електроенергії. Отже, щоб досягти відчутного підвищення енергоефективності, потрібно економити не тільки електрику, але й інші джерела енергії.